Hjem               Om oss               Foredrag, kurs, workshops

 Ressurser              FN og menneskerettighetsundervisning          

 
           


– Det som er viktig er hvor du er på vei, - ikke hvor du kommer fra


Vinterferiekurs på Hvalstad asylmottak

Hovedbygningen på Hvalstad ordinære mottak. 

(22.03.10) Nå er evalueringen klar fra fem-dagers kurset som Menneskerettighetsakademiet (MRA) organiserte på Hvalstad ordinære mottak i vinterferien 22. til 26. februa. Tilbakemeldingene fra de enslige mindreårige asylsøkerne fra Eritrea og Burundi, samt ungdommene fra Nesbru videregående skole, er svært gode. Asylsøkerne sier blant annet:
 Jeg har lært masse nye ting, blant annet at man kan gifte seg med hvem som helst; − Jeg har lært mange ting: historie, menneskerettigheter, forskjellig tenking. I tillegg har jeg forstått andres meninger som jeg aldri hørte før. Jeg er veldig glad! Også de norske var begeistret: Jeg likte at vi fikk tett oppfølging, spennende temaer, vi møtte folk med en helt annerledes bakgrunn enn oss selv. Jeg synes kurset var utrolig lærerikt og spennende!; - Man innser at de (asylsøkerne red.anm.) er akkurat som en selv med drømmer, interesser og ambisjoner. Man lærer at det som er viktig er hvor du er på vei, ikke hvor du kommer fra. Kursledere var Eugenia Khoroltseva og Gunn Bjørnsen fra MRA og Kari Odden fra Klinsj AS.

De unge fikk kunnskap om menneskerettigheter og konflikthåndtering og ble invitert med i en diskusjon omkring disse verdienes rolle og plass i dagens globale samfunn, samt i livene til hver enkelt av oss. Fredelige konflikthåndteringsmekanismer ble også presentert som redskaper i hverdagen og til konkret bruk i mellomkulturelle og mellommenneskelige relasjoner. De unge tilbrakte også en dag i Oslo der de besøkte Amnesty, Norge og Nobels Fredssenter.  Vinterferieuken ble spennende med masse diskusjoner, rollespill og ny kunnskap!

–- Anything new I learned at this course? Yes! How to handle conflict and about human rights. And more about people who have been doing good work for this world to be a better and peaceful place

Det er tredje gang Menneskerettighetsakademiet organiserer fem-dagers kurs på Hvalstad. Tiltaket er et samarbeidsprosjekt mellom HERO Norge AS, Hvalstad ordinære mottak for enslige mindreårige asylsøkere, stiftelsen Menneskerettighetsakademiet og Nesbru videregående skole.

Nedenfor er noen bilder: På grunn av at de enslig mindreårige asylsøkerne skal skjermes, er bildene manipulert enkelte steder slik at personene ikke skal kunne gjenkjennes.
 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Kontakt: post@mr-akademiet.no
Telefon: 97065530 -
Adresse: Blindernveien 5, 0361 Oslo
Organisasjonsnummer: 992471514