I 2024 har våre Frihet, JA! kursledere organisert så mange lokale workshops at de har nådd ut til over 200 kvinner. Takk til hver og en av våre frivillige for fantastisk innsats!
- Vi håpet at de lokale kursholderne kanskje skulle nå rundt 100 personer, men at de skulle nå dobbelt så mange, hadde vi ikke forventet. Dette er nok et uttrykk for at temaet føles viktig og at de pedagogiske metodene er forholdsvis enkle å gjennomføre. Dette inspirerer også oss i Menneskerettighetsakademiet til videre innsats i 2025!
Dette sier Esa Yohannes Samuel, prosjektkoordinator i Frihet, JA! prosjektet.
Om Frihet, JA!
Målet med Frihet, JA! er å bevisstgjøre om kvinners og barns menneskerettigheter og motvirke negativ sosial kontroll. Prosjektet startet i 2020 og fortsetter ut 2024. To-dagers workshops og andre aktiviteter er gjennomført i Agder, Østfold, Trøndelag, Oslo, Akershus og Vestland. Et viktig element i Frihet, JA!-modellen er at engasjerte kursdeltakere selv kan få kursleder-opplæring og deretter organisere workshops på lokalt nivå.
- Stiftelsen Mangfold i arbeidslivet (MiA) og Agder fylkeskommune v/"Agder for alle" er MRAs partnere i prosjektet. Flere foreninger og nettverk som organiserer grupper i minoritetsbefolkningen samarbeider også med MRA i prosjektet og er uvurderlige støttespillere.
- Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDI) er samarbeidspartner og delfinansierer Frihet, JA!
- Mer om Frihet, JA! prosjektet
Nedenfor er bilder fra to workshops i henholdsvis Trondheim og Grimstad.