FN er 80 år i dag
24 Oktober 2025
Workshop om frihet og sosial kontroll for flerkulturelle doulaer
07 Oktober 2025
Frihet JA! - Kurslederkurs i Sarpsborg
06 September 2025
Seminar på Grønland i Oslo om høstens stortingsvalg
15 Juni 2025
Se film om hvordan menneskerettighetene kan fungere som en god ramme i undervisning om kjønns- og seksualitetsmangfold.
Direktoratet for nyere utdanning og kompetanse (HKdir) publiserte i mai en kompetansepakke til lærere i Voksenopplæringen om hvordan de kan gjennomføre god opplæring om kjønns- og seksualitetsmangfold.
Menneskerettighetsakademiet har vært representert i referansegruppen av sivilsamfunnsaktører som har bidratt inn i arbeidet med kompetansepakken. I en av de mange filmene som pakken består av, forklarer Menneskerettighetsakademiets daglige leder Lillian Hjorth om hvilke perspektiver på menneskerettigheter som er relevante og viktige i forbindelse med kjønns- og seksualitetsmangfold, og hvordan lærere kan bruke dette i opplæringen.
Menneskerettighetene kan nemlig fungere som en god ramme for å snakke om tematikken for elever i Voksenopplæringen. Det er stor enighet om menneskerettighetene i de fleste land, noe som kan skape et godt og trygt utgangspunkt for å snakke om hva frihet er, hvem den er for, og hva som begrenser den.





