I 2021 og 2022 har vi i Menneskerettighetsakademiet organisert en rekke workshops rundt omkring i Norge om kvinners og barns rettigheter, samt negativ sosial kontroll. Et hundretalls kvinner har fått flere-dagers opplæring, og mange av dem har utviklet kompetanse som kursledere. Et resultat er at de har organisert workshops i egne miljøer, for totalt rundt 150 kvinner. Også 120 deltakere på Voksenopplæringen i Oslo, både kvinner og menn, har deltatt på halvdags-workshops.
Nå er det produsert en film (2 min) om bakgrunnen for, og resultater av, Frihet, JA! prosjektet. I filmen forteller også tre kvinner om betydningen av frihet. Filmen er distribuert bredt på nasjonalt nivå gjennom annonser i sosiale medier.
- Se filmen her: Frihet JA on Vimeo
Filmen er også lagt ut på Toolkit for demokrati og menneskerettigheter: https://toolkit.mr-akademiet.no/aktiviteter/frihet-ja
Om Frihet, JA!
De siste to årene har Menneskerettighetsakademiet (MRA), i samarbeid med Stiftelsen Mangfold i Arbeidslivet (MiA), Agder fylkeskommune og ressurspersoner fra minoritetsnettverk, organisert en rekke opplæringsaktiviteter for personer med minoritetsbakgrunn, samt aktivister med integrering som fagfelt. Workshops er gjennomført i Viken, Agder og Vestland. Målet er å øke respekten for menneskerettighetene og bekjempe negativ sosial kontroll.
- Aktivitetene er basert på håndboken Frihet, JA!, som MRA utviklet med støtte fra IMDi i 2020.
- Les mer om prosjektet
Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi) er samarbeidspartner og delfinansierer Frihet, JA! prosjektet.